Home office – áno či nie?

Autor: Pavel Ondovčák | 5.2.2014 o 17:44 | (upravené 7.2.2014 o 12:00) Karma článku: 4,58 | Prečítané:  1095x

Pre tých, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli, ale tých určite nie je veľa, home office znamená, že vykonávate svoju prácu z domu. Tento benefit ponúkajú najmä veľké IT spoločnosti, ale postupne sa šíri i do menších firiem rôzneho zamerania.

Ale je tento benefit pre zamestnanca benefitom aj pre firmu? Vnímajú ho zamestnanci ako možnosť spraviť toho viac, bez rušivého zvonenia telefónu, hluku a otázok kolegov alebo skôr ako voľnejší deň keď si môžu oddýchnuť a popri práci sledovať seriály s vyloženými nohami?

Keďže ma futbalové zranenie nedávno prinútilo pracovať z domu môžem aspoň čiastočne, a subjektívne, odpovedať – home office má svoje plusy a mínusy.

Pozitívom je viac nerušeného priestoru, kedy môžete tak trochu ignorovať maily (kolegovia vám nezaklopú na dvere, že ešte nemajú odpoveď), vylúčiť z rovnice hluk a časté otázky okolia a pracovať na väčších projektoch, na ktoré si normálne popri day-to-day povinnostich neviete nájsť čas.

Operatívne úlohy viete plniť podobne efektívne ako v office, v prípade potreby je po ruke telefón, zapnutý skype a všetko ostatné je aj tak online.

Na druhej strane nie ste „v centre diania“, môžu vám uniknúť súvislosti a celková komunikácia je kostrbatejšia ako pri priamom kontakte.

Navyše, ale to je čiastočne dané i tým, že som sa popri práci liečil a musel mať vyloženú nohu, vaša pracovná morálka nie je a v podstate ani nemôže byť taká ako keď sedíte v práci. Ten pocit, že ste doma tam je a je ho cítiť.

Všetko samozrejme do značnej miery závisí i od pozície, na ktorej ste. Ak si vyberáte home office v čase, keď sa v práci „aj tak nič nedeje“, ale musíte byť k zastihnutiu ak by bolo niečo urgentné (a to ste), home office znie ako skvelá voľba pre vás i zamestnávateľa. Podobne, ak pracujete v IT, slúchadlá v ušiach a plne sa sústredíte na svoju prácu je v podstate jedno či práve sedíte v nejakom open space v práci alebo za notebookom s dvomi extra monitormi doma.

Ale sú pozície, a nie je ich málo, kde je ten rozdiel medzi odvedenou prácou doma a v kancelárii podstatne citeľnejší.

 

Odporúčam teda home office? Áno i nie. Verím, že má svoj prínos, najmä ak sa potrebujete zavrieť a sústrediť len na daný projekt či projekty. Ale viem, že ja by som si musel na prácu z domu zvyknúť, aby som tam pracoval tak efektívne ako v kancelárii...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už VšZP dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?